Doporučení

Doprava

Automobilem - ideální trasa vede směr Brno - Bratislava - Budapest (M1 - M0) - Szeged (M5) - Arad (A1)  - Lugoj (A1) - Caransebes  (DN6/E70) - Orsova - Dubova (DN57) (směr Moldova Noua), po 25 kilometrech cesty z Orsovy (před mostem přes potok Ljubotina) narazíte na asfaltovou odbočku směr Eibenthal. Od hranic s Maďarskem je až do Lugoje vybudována zcela nová dálnice i s novým hraničním přechodem, kde vás nečekají žádné větší komplikace. Pro přejetí Slovenska, Maďarska a Rumunska potřebujete dálniční/silničkní známku. Slovenskou i Maďarskou (cca 10 euro) si můžete často pořídit v tourist exchanche či online, tu rumunskou musíte koupit na hranicích nebo čerpacích stanicích Petrom, stojí přibližně 4 euro na deset dní. Pozor, známka v Rumunsku je potřeba i na všechny silnice. Návrh trasy z Brna.

Autobusem - do Banátu jezdí pravidelná letní autobusová linka od p. Hrůzy, jeho stránky naleznete zde, cena dopravy do Svaté Heleny je cca 2700 Kč za cestu tam a zpět, pro přepravu z Heleny do Eibentálu lze domluvit místní dodávku z Heleny nebo Eibenthalu (cena okolo 2000 Kč / 8 míst), nebo v případě větší skupiny se domluvit přímo s p. Hrůzou.

Vlakem - do Orsovy jezdí slušný spoj, z Brna je nejrychlejší vlak v Orsově za 14 hodin, z Orsovy se lze do Eibentálu dostat buď taxikem (od 60 - 100 lei), autobusovou linkou (jezdí ráno okolo 7 - 8 pod Eibenthal) anebo se domluvit na dodávce (cena okolo 1000 Kč / 8míst).

Jídlo

Stravovat se můžete z vlastních zásob - využít zařízené kuchyňky přímo v domku (vařič, lednice, nádobí) nebo máte možnost si objednat tradiční jídla od našich krajanů. Více v sekci služby.

Ve vesnici se nacházejí dva krámky, kde lze koupit převážně trvanlivé potraviny (těstoviny apod.). Obden dovážejí do vesnice dvě firmy čerstvý chléb. Další potraviny (maso) lze nakoupit ve 40 km vzdálené Oršavě.

Pojištění

Pojištění doporučujeme pro jistotu uzavřít (např. on-line https://ssl.pojisteni.com/online-produkty/cestovni-pojisteni/ ) Výše pojistné částky se na týdenní pobyt pohybuje mezi 100 - 500,- Kč na osobu dle druhu.

Měna

V Rumunsku se platí jen rumunskou měnou - Lei (i v Eibenthale). Doporučujeme si peníze vyměnit doma, na hranicích nebo cestou ve větším městě. Ceny zboží jsou v přepočtu podobné jako u nás. Někde jde platit kartou (čerpací stanice, supermarkety). Za námi nabízené služby se dá platit na místě v korunách, lei nebo eurech dle aktuálního kurzovního lístku. http://www.kurzy.cz/kurzy-men/. V hospodě U Medvěda se platí v v Lei, ale je možnost si přímo v ní vyměnit dle akuálního kurzu.

Telefon

Ve vesnici je signál Orange RO. Doporučujeme si rumunského operátora nastavit "pevně".  Jelikož je Eibenthal blízko hranic se Srbskem, často se stává, že chytnete srbského operátora, kde ceny volání jsou kolem 35 Kč/min.

Internet

V hospodě funguje wi-fi.

Pohonné hmoty

Nejbližší čerpací stanice od Eibenthalu jsou ve městech Orsova (40 km) a Moldova Noua (80 km).

První pomoc

Ve vesnici v kulturní domě funguje malá lékárna a občasně sem dojíždí zravotní sestra. S vážnějšími problémy se musíte s naší pomocí obrátit na nemocnici v Orsově.

Přírodní podmínky

V turistické sezóně jsou teploty trochu vyšší než u nás, kdy dosahují cca 30 - 40 stupňů. Srážek je v letních měsících minimum.